Filo Anlaşma Formu

Biz Sizi Arayalım!Facebook Paylaş

Haber Duyuru
Önemli! "Blok Muafiyet Kanunu"
Blok Muafiyet Kanunu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız ...
KLİMA GAZ DOLUMU
Tüm Binek Araçların Klima Gaz Dolumu Bakteriyel Temizliği, Kaçak Testi, Vakumlama Ve Diğer Kontrolleri Yapılmaktadır. Bilgi ve Fiyat İçin  02244412837...
YAZ LASTİKLERİNDE KAMPANYA!!
Yaz Lastikeri % 20' ye Varan İndirimlerle Stoklarımıza Girmiştir. Tüm Kredi Kartlarına 9 Taksit  İmkanıyla Küçük Sanayi Sitesi 10/A Blok Bilgi ve Rendevu İçin 02244412837 yi Arayabilirsiniz....
PERİYODİK BAKIM KAMPANYASI
 Motor Yağı , Hava Filtresi , Polen Filtresi , Yakıt Filtresi , Yağ Filtresi İşçilik ve Kdv Dahil 95 TL'den Başlayan Fiyatlarla Üstelik Bütün Kredi Kartlarına 9 Taksit ( Peşin Fiyatına ) İmkanı İle. Küçük Sanayi Sitesi 10/A Blok. Bilgi Ve Rendevu İçin 4412837...
KAR LASTİKLERİ
*PİLOT GARAGE KAR LASTİKLERİNDE ERKEN SİPARİŞ İMKANI SUNUYOR.%20 YE VARAN İSKONTOLARLA VE KREDİ KARTINA TAKSİT İMKANI İLE.. SİPARİŞ VE BİLGİ İÇİN 02244412837 ...

Bursa Lastik Bakım

Otomobilinizin Can Simidi

*Lastikler otomobilin tüm teknik özelliklerini yere aktaran önemli parçalardır. *Otomobiller fizik kurallarına göre hareket eder ve durur. *Otomobillerin bu hareketleri sırasında yerle temasını sağlayan tek unsur lastiklerdir. *Otomobilin kontrol edilmesinde lastiğin önemi büyüktür.

Lastikler Otomobilini Sürüş Güvenliği İçin Hayati Önem Taşır. Yanlış Basınç Yol Tutuşu ve Frene Etki Edebileceği Gibi, Lastik İç Isısının Aşırı Yükselerek, Ani Patmalasını Sebep Olabilir.

Lastiğin Görevleri
Darbeleri Emerek Konforu Arttırır, Otomobilin ve Yükün Ağırlığını Taşır.
Döndürme Momentini Yola Aktararak Çekiş Kuvvetine Dönüştürür.
Yavaşlamada Fren Gücünü, Viraj Dönüşlerinde ve Dreksiyon Kontrolünde Gerekli Olan Yanal Kuvveti Üretir.
Darbe Emiş Özellikleri Sayesinde Sürüşten ve Zemin Bozukluklarından Meydan Gelen Kuvvetleri Absorbe Eder.
Yol Durumu ve Hava Şartları Nasıl Olursa Olsun, Güvenli Şekilde Yol Tutuşu Sağlamak ve Otomobili Sürücünün İstediği Yöne Götürmektedir.

Otomobil Lastikleri
Standart lastikler; Standart desenli lastiğin kuru ve ıslak zeminde iyi çekiş gücü, yeterli antiaquaplanning (suda kızaklamaya karşı hızla su deşarjı) özellikleri ve güvenli viraj alma kabiliyetine sahip olması istenir. Standart lastiklerin sessiz ve konforlu olması, düşük yuvarlanma direncine sahip olması gerekir.

Yüksek performans lastikleri; Yüksek motor gücüne sahip otomobiller, bu yüksek gücü yere aktarabilmek ve yüksek süratlere çıkabilmek için performans lastiklerine ihtiyaç duyar. Bu tür lastikler V, Z gibi daha yüksek hız serisine, yüzde 55 veya yüzde 35 gibi basıklık oranlarına (alçak profile), yola daha iyi tutunmayı sağlayan özel kauçuk karışımlarına sahiptir. Geniş tabanlı yüksek performans lastiklerinin kuruda ve ıslakta iyi yol tutması, iyi viraj alması gerekir. Yüksek performans lastiklerinin ömrü, yüksek hızlarda kullanıldıkları için standart lastiklere göre (kullanıma bağlı olarak) yüzde 20 daha kısadır. Bu lastiklerin normal tipleri dışında dört mevsim ve kış lastiği versiyonları da var.. Dört Mevsim lastikler; Desenleri ıslakta, kuruda, karlı ve çamurlu zeminlerde güvenli kullanım, güvenli frenleme ve yeterli çekiş gücü sağlamak üzere tasarlanır. Dört mevsim lastiklerin en önemli avantajı dört mevsimin de yaşandığı bölgelerde sürekli olarak hizmet verebilmesidir. Kış lastikleri; Kış koşullarının uzun ve şiddetli olduğu, yolların uzun süre kar ve buzla kaplı olduğu bölgelerde uzmanlar kış lastiği kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Desenleriyle olduğu kadar soğuya dayanıklı kauçuk karışımlarıyla da kar ve buz gibi kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü zemine iletebilen kış lastiklerinde son yıllarda kullanılmaya başlanan silika teknolojisi, lastik hamurunun tutunma özelliklerim artırdı. Yeni nesil kış lastiklerine çivi de çakılabiliyor. Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da hız serileridir. Genelde kış lastiklerinin hız serileri standart lastiklere oranla düşüktür. Otomobilin son sürati yüksek olsa bile lastiğin hız serisi aşılmamalıdır.

Lastiğin Ömrünü Etkileyen Faktörler
Lastiklerin bilinçsiz kullanımı ekonomik ömürlerini çok kısaltır
Lastiğe uygulanan hava (basınç)
Lastiğin balansı
Otomobilin mekanik düzeni
Kullanım şartları
Yol ve iklim şartları

UNUTMAYIN!!!

Otomobili taşıyan lastikler değil, lastiklerin içindeki sıkıştırılmış havadır. Lastiklere uygulanması gereken hava her otomobil için farklıdır ve otomobil üreticileri tarafından belirlenir.Üreticiler tarafından önerilen bu değerler otomobillerin kullanım el kitaplarında bar veya PSI cinsinden belirtilir. Uzun yola çıkarken veya yüksek sürat yapılması gerektiğinde lastik havaları üretici tavsiyesine uyularak artırılır. Lastiğe az veya çok hava uygulanması hem lastik için, hem de otomobil için zararlıdır.  Lastiğe az hava uygulandığında lastik omuzları yere basar, taban merkeziyse zeminle temas etmez. Böylece lastiğin sürtünme alanı azalır, omuzlarında aşırı ısınma meydana gelir. Ayrıca düşük hava, lastiğin yanaklarında esnemeye ve dolayısıyla lastikte ısı oluşumuna ve tahribata, hatta lastiğin patlamasına neden olur. Lastiğe fazla hava basılması da zararlıdır. Fazla havanın lastik üzerinde zıplatma ve güvenliği azaltıcı etkileri vardır. Fazla hava basılması lastiğin taban merkezi zemine basarken omuzlar tutunamaz bu da lastiğin viraj kabiliyetini azaltır taban deseninde merkezin erken aşınmasına neden olur. Kısaca tekrarlamak gerekirse lastiğe hatalı hava basıncı uygulanması fren ve sürüş emniyetini azalttığı gibi lastiğin ömrünü de kısaltır. Her 15 günde bir dört lastiğin ve stepnenin havalarını kontrol etmek gerekir. Lastik havalarını, lastikler soğukken ve otomobil yol katetmemişken ölçmek gerekir.

Lastiklerin balansına dikkat!
Lastik havalarından başka balans bozukluğu da düzensiz lastik aşınmasına otomobilin yolla temas alanının azalmasına, mekanik aksamın yıpranmasına ve sürüş konforunun azalmasına neden olur. 

Statik ve dinamik balans bozukluğu jant üzerine kurşun ağırlıklar yerleştirilerek önlenir.  Otomobilin mekanik aksamındaki toe-in, toe-out, pozitif ve negatif kamber gibi düzensizlikler de lastik üzerinde olumsuz aşınmalara yol açar. Lastik havası ve mekanik düzenlerin bozuklukları dışında kullanım alışkanlıkları da lastiğin ömrüne etki eder.  Sürücü otomobilini sert kullanıyor, patinajlı kalkışlar ve sert frenler yapıyorsa, virajlara gerektiğinden hızlı giriyorsa lastiklerin ömrü büyük ölçüde kısalır lastikten çıkan sesler gereksiz enerji kaybının önemli bir sinyalidir. Lastiğin ömrüne etki eden bir diğer unsur da hızdır. Hız ne kadar yüksek olursa lastik ömrü de o oranda düşer Örneğin, 160 km/s ile kullanılan lastiğin hızı yüzde 25 artırılırsa lastik ömrü yüzde 50 kısalır.  Lastik aşınması mevsimlere ve hava sıcaklığına göre de farklılık gösterir. Sıcak yaz aylarında lastikler kışın olduğundan daha çabuk aşınır. Yol yüzeyinin de lastik ömrü üzerinde etkisi vardır.  Pürüzsüz asfalt zeminde lastiğin aşınması minimumken bozuk asfaltla ve taşlı topraklı yollarda aşınma artar.  Taşınan yükün arttırılması da lastiğin ömrünü kısaltır.

Lastiğin Dili
Tüketicilerin büyük bölümü lastik satın alırken lastik yanağındaki yazılara pek bakmaz. Birçok insan için önemli olan sadece lastiğin markasıdır. Oysa lastik yanağında lastiğin üretim tarihinden kauçuk karışımının cinsine kadar pek çok bilgi bulunur. Örneğin, yanağında 185 65 R 14 85 H ENCT2 TL yazan bir lastikteki rakamlar sırasıyla mm cinsinden lastiğin kesit genişliğini (balonluk), yüzde olarak lastiğin serişim (profil), büyük harfle lastiğin gövde yapısını, daha sonraki gelen rakam inç cinsinden Jantın çapını, son rakam yük endeksini, son harf hız sembolünü ifade eder. 

ENCT2 lastiğin ismini; TL ise tubeless, yani lastiğin iç lastiksiz olduğunu belirtir.  185=Kesit genişliği (balonluk): Kesit genişliği ölçüşü radyal otomobil lastiklerinde milimetre cinsindendir.  65=Lastiğin serisi: Lastik kesit genişliğinin kesit yüksekliğine yüzde olarak oranıdır. Örneğin, 175/70 ebadındaki bir lastiğin kesit yüksekliği (profil) 175 mm genişliğindeki kesitin yüzde 70'idir, yani 175x0.70=122.5 mm'dir. Lastik kesitinden sonra bir oran yazılmamışsa lastiğin serisinin 80 olduğu anlaşılır.  R: Lastik gövdesinin radyal yapıda olduğunu gösterir.  Hss Jant çapı: Lastiğin takılması gereken Jantın çapını inç cinsinden gösterir (1 inç=2.54 mm).  85=Yük endeksi: Maksimum hızda izin verilen lastik basma maksimum taşıma kapasitesini) gösterir.  H=Hız limiti: Maksimum yükte izin verilen maksimum hızı gösterir.  ENCT=Desen: Lastiği piyasada tanıtan özel isim  TL=Tubeless: iç lastik bulunmayan lastikler. Lastiğin Yapısı Bir lastik kesiti incelendiğinde lastiğin sırt omuz yanak damak ve karkas gövde gibi bölgelerden oluştuğu görülür. Sırt deseni: Lastiğin yolla temasını sağlayan en üst bölümdür. Çeşitli kauçuklardan yapılan sırt deseni lastiğin kullanım amacına göre çeşitlilikler gösterir Desendeki oluklar yağmur suyunu deşarj etmeye yarar. Zemine temas eden dolu bloklarsa çekiş ve fren gücünü iletir, yanal kuvvet üretir. Omuz: Sırt deseninin kenarlarındaki omuz yapıyı lastik içindeki ısı oluşumunu ve lastiğin viraj alma kabiliyetini belirler. Yanak: Damak telinden sırt desenine kadar uzanan bölüme yanak ismi verilir Lastiğin direksiyon kontrol karakteristiğini taşıma ve konfor esnekliğini belirleyen yanak karkas yapının liflerini de korur. Lastiğin en çok görünen bölümü olduğu için estetik olması gerekir Lastiğin teknik özellikleri de yanak bölümüne yazılır. Damak teli: Yüksek gerilmeye dayanıklı uzamayan çelik telden üretilen damak telinin görevi lastiği jantın etrafında tutmaktır. Ceyfır: Damak telinin dış kısmına yerleştirilen ceyfır karkas yapının jant tarafından aşındırılmasını , önler ve jant ucu üzerinde gerekli olan esnekliği sağlar. Karkas yapı: Lastiğin en alt ucundaki bir damak telinden diğeri ne dek uzayan karkas yapı lastiği takviye eder. Karkas yapı damak telinin etrafını dolaşarak lastiğe bağlanır. Polyester kord bezinden üretilen karkas yapıda uzunlamasına lifler yükü taşır yatay liflerse yapıyı bir arada tutar. Kuşaklar: Lastik sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara kuşak adı verilir. Çelik ve bez olmak üzere ikiye ayrılan kuşaklar karkas yapıyı sıkıştırır. Astar: Lastiğin iç yüzeyindeki ince bir kauçuk katmanı olan astar hava sızdırmazlığını sağlar lastiğin içine sıkıştırılmış basınçlı havanın dışarı kaçmasını önler.

Konveksiyonel Lastikler
Konvansiyonel lastiklerde, lastiğin yapısını meydana getiren kord bezleri 30-40 derecelik açılarla, üst üste ve çapraz biçimde yerleştirilir. Bu nedenle konvansiyonel lastikler çapraz katlı ve diyagonal lastikler olarak da adlandırılır.

Son yıllarda otomobil lastik teknolojisindeki gelişmeler, konvansiyonel lastiklerin terk edilip radyal lastiklerin kullanılmasına yol açtı.

Radyal Lastikler
Konvansiyonel lastiklere göre en önemli avantajları;
Daha esnek olmaları daha az ısınıp daha kolay soğumaları.
Bunun dışında radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir.Bu nedenle de radyal lastikler konvansiyonele oranla yüzde 20 daha iyi yol tutar.
Yola temas eden bölümün daha fazla oluşu nedeniyle çekiş gücü ve fren güvenilişi daha yüksektir.
Radyal lastiklerde taban sert yanaklar yumuşaktır, bu da lastiğin yola temas eden bölümünün sürekli olarak aynı genişlikte kalmasını sağlar.
Radyal lastikler kat ve sırt ayrılmalarına daha dayanıklıdır yolda gidiş hattını korumada daha başarılıdır.
Radyal lastikler kat ve sırt ayrılmalarına daha dayanıklıdır yolda gidiş hattını korumada daha başarılıdır.

Çelik Kuşaklar
Radyal gövdeli lastiklere sırt bölgesi boyunca 15-25 derecelik açılarla üst üste ve çapraz biçimde kuşaklar yerleştirilir. 

Kuşakların görevi; -Lastiğin mukavemetini artırmak, -Taban izinin şekil değiştirmesini önlemek ve lastiğin yerle temas eden bölgesinin alanını arttırmaktır.  İki tür kuşak bulunur;  -Tahrik kuşak; Bez dokumadan üretilir. -Çelik Kuşak; Çelik tellerden üretilir. Çelik kuşağın daha dayanıklı, daha emniyetli ve yüksek hızlara daha iyi uyum sağlaması çelik kuşaklı lastik üretimini artırmıştır. Lastik Seçiminde Ücretsiz Tek Danışma Adresiniz Pilot Garage Otomobilinize yeni lastik satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterler;  * Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadını seçmek. * Yol ve iklim koşullarına göre seçim. Yaşadığınız bölge sürekli yağış alıyorsa, su tahliyesi iyi olan bir lastik seçmelisiniz. Eğer iklim şartları daha sertse ve yol yüzeyi uzun süre karla kaplıysa kış lastiği kullanmak akılcı olur. Lastiğin hız sembollerine de dikkat etmek gerekir. Lastiğin dayanabileceği azami hızın otomobilin azami hızına eşit veya ondan daha büyük olması gerekir. Aynı şekilde lastiğin yük endeksi de amaçlanan taşıma kapasitesine uygun olmalı. Lastik ve jant ebadının değiştirilmesi; Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur, ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini artırmak otomobilin viraj kabiliyeti ve yol tutuş karakterini olumlu etkileyebilir; ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplanning) riski de artar. Lastiğin serisi ve profili (kesit yüksekliği) değiştirilirse, lastik çevresi değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir, otomobilin hızlanması ve yakıt tüketimi de artar. Farklı ebattaki lastikler otomobilin ön düzen ayarını da bozabilir.  Lastiğe uygun olan jant takılmalı; Tubeless lastikle kenarları düzgün tubeless tipte jant kullanılmalı. Her lastik ebadı için tavsiye edilen bir jant eni vardır, bir de kullanılabilir jant enleri bulunur. Lastik eşdeğer tablosundaysa uygun jantların enleri verilir.  Örneğin 185/70 R 13 lastikte tavsiye edilen jant eni 5.0 inçtir ama bunun bir altı ve bir üstünde bulunan 4.5 ve 5.5 inçlik jantlar da kullanılabilir 20 ALTIN KURAL 1) Bozuk ve taşlı yollarda yüksek hız yapmayın. Ayrıca ani ve sert frenden aracı hızlı kaldırıp patinaj yapmaktan kaçının. Aksi halde lastiklerde düzensiz ve erken aşınmalar meydana gelir. 2) Lastiğinizi keskin kaldırım kenarlarına sürtmekten kaçının. Lastiğin gövdesini oluşturan kordların çok hafif hasar görmesi bile üzerinde yüründüğünde lastikte tehlikeli olabilecek büyük arızalara sebep olabilir. 3) Otomobilinizi kullanırken yoldaki çukurlara ve tümseklere dikkat edin kaldırıma park etmekten kaçının. 4) Sıcak havada ve aşırı yükle yüksek sürat yapmayın. Havanın sıcak olması aşırı yük ve yüksek süratten ötürü fazla ısınan lastiğin soğumasını zorlaştırır. 5) Aracınızda uygun olmayan yüklemeden kaçının. Dengesiz yük dağılımı bazı lastiklerin üzerine fazla yük binmesine ve buna bağlı olarak hızlı aşınmaya sebep olabilir. 6) Diş derinliği 16 mm den az olan lastikleri kullanmayın. Özellikle ıslak zeminde lastiğin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşeceğinden diş derinliği bu seviyenin altına düşmüş lastiklerin değiştirilmesi emniyet açısından çok önemlidir. 7) Araç ve lastikle ilgili ayarsızlıkları (balans bozukluğu rot ayarsızlığı vs) giderin. Söz konusu mekanik ayarsızlıklar sürüş konforu ve direksiyon hakimiyetinin azalmasının yanı sıra lastiklerde düzensiz ve erken aşınmaya neden olabilir. 8) Araç üreticisi tarafından onaylanan ebattaki lastik ve Jantları kullanın. Lastik ve Jant ebadının birbirine uygun olmasına dikkat edin. 9) Üretildiği tarih üzerinden 5 yıl geçen dış ve iç lastiklerin dikkatle kontrol edilip kullanılması gerekir. Eğer üzerinde çatlaklar oluşmuşsa söz konusu lastik kullanılmamalıdır. 10) Lastiklerinizi mümkünse her kullanımdan önce gözle kontrol edin. Lastiğe civi taş cam gibi yabancı maddeler batmışsa bunları çıkarın. Hasar gören lastiğinizi vakit geçirmeden tamir ettirin. Hasar görmüş veya herhangi bir nedenle hava basıncı çok azalmış lastikle yola devam etmeyin. 11) Tüm supaplar iyi durumda temiz ve kapaklı olmalıdır. Supap kapakları lastiğin içine toz ve benzeri maddelerin girmesini önler. 12) iç lastiksiz (tubeless) lastiği mutlaka tubeless janta takın. iç lastikli (tubetype) lastiğiyse kesinlik le iç lastiksiz kullanmayın. 13) Bijon somunlarının sıkılışını düzenli olarak kontrol edin. Bijon somunlarının gevşek olması durumunda sürüş emniyetinin azalmasının yanısıra lastikte düzensiz aşınma meydana gelecektir. 14) Lastiğin üzerinde belirtilen hız ve yük limitlerim hiçbir şekilde geçmeyin. Aksi takdirde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek lastik arızaları söz konusu olabilir. 15) Otomobilin dört tekerleğine aynı ebat yapı ve desende lastik takın. Farklı lastik kullanımı özellikle de farklı ebat ve yapıda lastik kullanımı araç ve lastik performansını çok olumsuz etkileyecektir. 16) Her dış lastik değişiminde jant supabını veya iç lastiği değiştirin 17) Lastik şişirme basınçlarını iki haftada bir kontrol edin basınç düşmüşse uygun seviyeye getirin. Isınan lastiğin hava basıncı yükselebileceğinden lastiklerin hava basıncını lastik soğukken ölçmeye ve ayarlamaya dikkat edin. Isınma sonucu yükselen hava basıncını azaltmak için lastiğin havasını boşaltma yoluna kesinlikle gidilmemelidir. 18) Karlı ve buzlu havalarda daha iyi çekiş sağlayacağı düşüncesiyle lastik havasını kesinlikle azaltmayın. Tersine bu gibi durumlarda hava basıncını yaklaşık 3 PSI artırmak zemindeki karlı buzlu tabakayı yarmaya yardımcı olup çekişi artıracaktır 19) Lastiklerin her 10 bin kilometrede bir rotasyonunu tamamlayın. Radyal lastiklerde dönüş yönünü değiştirmeden öndeki lastikleri arkaya arkadakileri öne takın. 20) iki haftayı aşan park etmelerde lastik havasım 7.5 PSI artırın ve otomobili takoza alın.
Ana Sayfa | Hakkımızda | Servis Hizmetlerimiz | Belgelerimiz | Servis Galeri | İletişim
Google+